دوره نظری / عملی درختستان غذا
یک آخر هفته طولانی، از چهارشنبه تا جمعه

معلم: جیانلوکا بورانی 
زمان و برنامه ممکن است متفاوت شود.
ساعت‌هایی به تمرین طراحی و بازدید از واقعیت‌های محلی با این هدف اختصاص داده خواهد شد.

برنامه حداکثر
درختستان غذا و یا جنگل غذا که «باغ جنگلی»، «جنگل خوراکی» و «باغ سبزی» نیز نامیده می شود، یک کشت چند منظوره است که در آن درختان چوبی، گیاهان میوه، گیاهان دارویی، سبزیجات و بسیاری موارد دیگر در هم افزایی با گیاهان خود به خود قرار گرفته اند. حیوانات درختستان غذا را می توان در گوشه ای از باغ یا در زمین های بسیار وسیع ساخت، همچنین می توانید باغ میوه ویا جنگل را تبدیل کنید به درختستان غذا.

این دوره شامل بخش نظری (T) و بخشی از تمرینات عملی (P) است.

مبانی (T)
درختستان غذا: چیست، یادداشت های تاریخی، مزایا و معایب، نمونه هایی درایتالیا و خارج از کشور
اکولوژی: آب و هوا، خاک، آب، جانشینی، نقش تنوع زیستی، میراث گیاهی
مروری بر عناصر اساسی یک درختستان غذا
انتخاب گونه های گیاهی
تکثیر گیاه (پیوند، قلمه زدن، طبقه بندی و غیره)
تهیه خاک و کاشت گیاهان

طراحی (T و P)
اصول و استراتژی های طراحی: سطوح، اصناف، اصول پرماکالچر به کار گرفته شده در جنگل غذا
عناصر: پاکسازی ها، لبه ها، پرچین ها، پرچین های بادشکن، مسیرها، پوشش زمین
انتخاب و طراحی سایت
برنامه ریزی مراحل ساخت و تعمیرات فصلی

فعالیت های عملی (P)
آماده سازی سایت، با مشاهدات، بررسی ها، اندازه گیری ها
آماده سازی خاک
تکثیر گیاه
کاشتن
مالچ
تعمیر و نگهداری فصلی
تحول محصولات
ادغام با سایر سیستم های کشاورزی و باغی

 

درختستان غذا یا جنگل خوراکی یک تکنیک مدیریت باغبانی است که یک اکوسیستم جنگلی را با کشت در لایه های متعدد (علفی، بوته ای و درختی) شبیه سازی می کند. درختان میوه در سطح بالایی قرار دارند، در حالی که در زیر درختچه ها چند ساله و یکساله قرار دارند.
آنها با هم روابطی را ایجاد می کنند تا اکوسیستمی را تشکیل دهند که قادر به دستیابی به تولید مواد غذایی بالا با نگهداری کمتر باشد.

گفته می شود که چندین قرن پیش در ایتالیا یک سنجاب می توانست از جنوب به دره آئوستا شمال حرکت کند بدون اینکه هرگز روی زمین پا بگذارد. 
دنیا اگر انسان نداشت جنگل می شد و هر چه بیشتر بخواهیم از سیستم جنگلی دور شویم باید انرژی را به سیستم تزریق کنیم تا طبیعت به حالت اولیه خود برنگردد.
به همین دلیل است که یک درختستان غذا می تواند راهی عالی برای تولید غذا با استفاده از انرژی کم باشد.

​​​​​​​

دوره آموزشی باغبانی جنگل 
پرماکالچر (فرهنگ پایدار )
مهارت های تغییر زندگی و جهان بینی کل نگر را به دست آورید

برای ثبت نام در دوره ها اینجا کلیک نمایید
قوانین عمومی دوره ها
سیاست بازپرداخت
برای ثبت نام در دوره ها اینجا کلیک نمایید

برای درک بهتر، کلمه پرماکالچر را باز میکنیم؛ پرماکالچر (Permaculture) ترکیبی از کلمه پرماننت(Premanent)   که به معنی دائمی و پایدار است و کلمه کالچر (Culture)  به دو معنی به کار میرود:  یکی کشت و دیگری فرهنگ. در سال های اولیه از کلمه کشاورزی به جای فرهنگ استفاده میشد ولی امروزه در سیر تکاملی، به فرهنگ دائمی تبدیل شده است و به بیانی زیباتر فرهنگ پایدار نامیده میشود.
در پرماکالچر بسیار به لغت اکولوژی بر میخوریم که لازم میدانم همینجا معنی این کلمه را باز کنم. اکولوژی به معنی بوم شناسی است، بوم‌شناسی در فارسی ترجمه واژگانی از نام لاتین آن یعنی اکولوژی است. ...

از اوبه پرماکالچر حمایت کنید
کمک های مالی سخاوتمندانه شما به ما کمک می کند تا مقالات و رسانه های خبری دنیای پرماکالچر را رایگان ارائه دهیم، و به فارسی زبانان در سراسر جهان آموزش دهیم، الهام باشیم و توانمند تا از طریق پرماکالچر، سبک زندگی پایدارتر و اخلاقی را داشته باشند.در عین حال، جدای، از کمک های فیزیکی و فکری، که می تواند از طریق داوطلبانه انجام دهید، امکان حمایت از پروژه حتی از نظر اقتصادی از طریق تأمین مالی جمعی یا با کمک های داوطلبانه ساده برای کمک به هزینه هایی که به طور اجتناب ناپذیر ایجاد می شود وجود دارد. 

ما فعالان طراحی پرماکالچر می خواهیم با ایجاد یک آکادمی آموزشی، دوره‌ها، کارگاه‌های آموزشی و هم چنین رویدادهایی برای انتقال دانش پرماکالچر و ایجاد شبکه‌ های آموزشی و حمایتی برگزار بکنیم و جامعه‌ای با طراحی پرماکالچر در میان فارسی زبانان دنیا به خصوص ایران شکل دهیم و با این کار مفاهیم پرماکالچر را در قالب استانداردهای بین المللی و با توجه به ویژگی های فرهنگی، اقلیمی و محیط زیستی به فارسی زبانان آموزش داده و شکل گیری شبکه پرماکالچر را راهبری کنیم.

پرماکالچر چیست؟
1.پرماکالچر یک چارچوب خلاّقانه است برای ابداع شیوه های زندگی پایدار.
2.پرماکالچر روشی است عملی مبتنی بر توسعۀ سیستمهای متوازن )از منظر زیست محیطی
​​​​​​​ (، کارآمد و مفید که در همه جا و برای همه کس قابل استفاده است. با بررّسی دقیق راهها و روشهایی که منابع خود را مصرف میکنیم....

درهای اوبه به روی همه باز !
​​​​​​​ به اشتراک گذاشتن و گذراندن لحظات خوب زندگی در طبیعت لذت بخش خواهد بود. اگر می خواهید یک کارگاه آموزشی برگزار کنید، در یک رویداد شرکت کنید، داوطلب شوید تا یاد بگیرید و اجازه دهید ما هم از شما یاد بگیریم، پس به دنیای اوبه خوش آمدی. اگر کنجکاوی، ایده و اشتیاق برای به اشتراک گذاشتن دارید، اینجا مکان مناسبی برای شماست.

کل پروژه توسط تیمی از داوطلبان پشتیبانی می شود که با عشق به کار خود و علاقه مندی به پروژه، همکاری فعال خود را برای توسعه اوبه اهدا کرده اند و ایمان دارند برای فرهنگی پایدار و بستری مناسب برای آیندگان نیاز است گروهی باشیم که برای فارسی زبانان مسیر را هموار کنیم.

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش