دفترچه "پرماکالچر چیست؟"

پرماکالچر چیست؟
1.پرماکالچر یک چارچوب خلاّقانه است برای ابداع شیوه های زندگی پایدار.
2.پرماکالچر روشی است عملی مبتنی بر توسعۀ سیستمهای متوازن )از منظر زیست محیطی
(، کارآمد و مفید که در همه جا و برای همه کس قابل استفاده است. با بررّسی دقیق راهها و روشهایی که منابع خود را مصرف میکنیم-غذا، انرژی، پناهگاه و دیگر نیازهای مادّی و غیرمادّی-خواهیم دید که بهرۀ بیشتر از زندگی با مصرف کمتر نیز امکانپذیر است. میتوانیم با صرف انرژی و زحمت کمتر برای امروز و نسلهای آینده مفیدتر باشیم، و به محیط زیست و خودمان نیز منفعت برسانیم.
این جوهر پرماکالچر است - طراّحی یک روش زندگی منطقی از منظر زیست محیطی-در خانه ها، باغها و باغچه ها، جوامع انسانی و کسب و کارهایمان. و این ممکن نیست جز با همیاری و همکاری با طبیعت و توجّه به سیاّرۀ زمین و ساکنانش. پرماکالچر پدیده ای اختصاصی و ویژه نیست - اصول و روشهای آن برای هرکس و در همه جا قابل اجرا است:
آپارتمانهای شهری، حیاطها و گلدانهای پشت پنجره.
● حومه های شهرها و خانه باغهای خارج شهر.
● فضاهای کوچک و هر زمینی با هر اندازهای که در دسترس است.
● فضاهای عمومی و متعلّق به اجتماعات انسانی.
● مزارع و مستغلاّت.
● نواحی خارج شهر و مناطق حفاظت شده.
● زمینها و مناطق پیرامون مراکز تجاری و صنعتی.
● مؤسّسات آموزشی.
● زمینهای بایر.
● پرماکالچر ما را ترغیب میکند که هوشیار و متّکی به خود باشیم. پرماکالچر تعصّبی صرف یا مذهب و مسلک نیست، بلکه یک طراّحی منطبق بر محیط زیست است که به ما کمک میکند تا برای انبوه مشکلات پیش رو-چه محلّی و چه جهانی-راه حلّ پیدا کنیم. اِما چپمن، نویسنده، پرماکالچر را چنین تعریف میکند: پرماکالچر، یا در اصل کشاورزی پایدار )پرمننت اگریکالچر(، اغلب به مثابه مجموعه ای از تکنیکهای زراعت و کشاورزی دیده « میشود، ولی در واقع به یک فلسفۀ طراّحی کامل و جامع تبدیل شده است، و برخی آن را فلسفهای برای زندگی میبینند. موضوعِ محوری در پرماکالچر طراّحی و خلق سیستمهایی انسانی است که هدفشان برآوردن نیازهای انسانی باشد، و در عین حال از عناصر طبیعی بیشتری استفاده رده و از زیست بومهای طبیعی الهام بگیرند.
اهداف و اولویّتهای پرماکالچر با آنچه که بسیاری الزامات اصلی میخوانند همپوشانی و همانندی دارد. )Sustainability( پایایی پرماکالچر به چگونگی تولید و برآوردن نیازهای غذایی، ساخت خانه و سرپناه و بوجود آوردن اجتماعات انسانی و گروهای همزیست می پردازد، و همزمان اثرات زیست محیطی ناشی از این فعاّلیّتها را به حدّاقل میرساند. اصول اساسی آن همواره در حال تغییر و تحوّل هستند و در سراسر جهان و در اقلیمها و شرایط فرهنگی متفاوت اصلاح و پالایش میشوند. پرماکالچر در اصل یک ابزار فکری است برای طراّحی سیستمهایی با تولید پایین کربن و بسیار پربازده و مفید، ولی اثرات آن میتوانند بسیار فراگیر باشند! آنچه که ممکن است، از منظر زیست محیطی، به عنوان سفری بسوی یک سبک زندگی متوازن تر، محسوب شود می تواند از آن نیز فراتر رفته، و حتّی جهانبینی ما را تغییر داده و رفتار و منش ما را نیز دستخوش تحوّل کند. و این طبیعت و ذات الهامبخش پرماکالچر است، شیوه ای برای برقرار کردن ارتباطی عمیق تر بین هر یک از ما و الگوها و حکمت طبیعت و روشی برای اِعمال کاربردی آن فهم و برداشت بر زندگی روزمرّه. اصل اساسی طراّحی پرماکالچر بر مشاهده و فهم آنچه که به بقاء سیستمهای طبیعی میانجامد، استوار است؛ اجرای اصولی ساده ولی مؤثّر، و استفاده از آنها برای انعکاس طبیعت در هر آنچه که قصد طراّحی آن را داریم.


ادامه مطلب و دانلود دفترچه

برای درک بهتر، کلمه پرماکالچر را باز میکنیم؛ پرماکالچر (Permaculture) ترکیبی از کلمه پرماننت(Premanent)   که به معنی دائمی و پایدار است و کلمه کالچر (Culture)  به دو معنی به کار میرود:  یکی کشت و دیگری فرهنگ. در سال های اولیه از کلمه کشاورزی به جای فرهنگ استفاده میشد ولی امروزه در سیر تکاملی، به فرهنگ دائمی تبدیل شده است و به بیانی زیباتر فرهنگ پایدار نامیده میشود.
در پرماکالچر بسیار به لغت اکولوژی بر میخوریم که لازم میدانم همینجا معنی این کلمه را باز کنم. اکولوژی به معنی بوم شناسی است، بوم‌شناسی در فارسی ترجمه واژگانی از نام لاتین آن یعنی اکولوژی است. ...

از اوبه پرماکالچر حمایت کنید
کمک های مالی سخاوتمندانه شما به ما کمک می کند تا مقالات و رسانه های خبری دنیای پرماکالچر را رایگان ارائه دهیم، و به فارسی زبانان در سراسر جهان آموزش دهیم، الهام باشیم و توانمند تا از طریق پرماکالچر، سبک زندگی پایدارتر و اخلاقی را داشته باشند.در عین حال، جدای، از کمک های فیزیکی و فکری، که می تواند از طریق داوطلبانه انجام دهید، امکان حمایت از پروژه حتی از نظر اقتصادی از طریق تأمین مالی جمعی یا با کمک های داوطلبانه ساده برای کمک به هزینه هایی که به طور اجتناب ناپذیر ایجاد می شود وجود دارد. 

ما فعالان طراحی پرماکالچر می خواهیم با ایجاد یک آکادمی آموزشی، دوره‌ها، کارگاه‌های آموزشی و هم چنین رویدادهایی برای انتقال دانش پرماکالچر و ایجاد شبکه‌ های آموزشی و حمایتی برگزار بکنیم و جامعه‌ای با طراحی پرماکالچر در میان فارسی زبانان دنیا به خصوص ایران شکل دهیم و با این کار مفاهیم پرماکالچر را در قالب استانداردهای بین المللی و با توجه به ویژگی های فرهنگی، اقلیمی و محیط زیستی به فارسی زبانان آموزش داده و شکل گیری شبکه پرماکالچر را راهبری کنیم.

پرماکالچر چیست؟
1.پرماکالچر یک چارچوب خلاّقانه است برای ابداع شیوه های زندگی پایدار.
2.پرماکالچر روشی است عملی مبتنی بر توسعۀ سیستمهای متوازن )از منظر زیست محیطی
​​​​​​​ (، کارآمد و مفید که در همه جا و برای همه کس قابل استفاده است. با بررّسی دقیق راهها و روشهایی که منابع خود را مصرف میکنیم....

درهای اوبه به روی همه باز !
​​​​​​​ به اشتراک گذاشتن و گذراندن لحظات خوب زندگی در طبیعت لذت بخش خواهد بود. اگر می خواهید یک کارگاه آموزشی برگزار کنید، در یک رویداد شرکت کنید، داوطلب شوید تا یاد بگیرید و اجازه دهید ما هم از شما یاد بگیریم، پس به دنیای اوبه خوش آمدی. اگر کنجکاوی، ایده و اشتیاق برای به اشتراک گذاشتن دارید، اینجا مکان مناسبی برای شماست.

کل پروژه توسط تیمی از داوطلبان پشتیبانی می شود که با عشق به کار خود و علاقه مندی به پروژه، همکاری فعال خود را برای توسعه اوبه اهدا کرده اند و ایمان دارند برای فرهنگی پایدار و بستری مناسب برای آیندگان نیاز است گروهی باشیم که برای فارسی زبانان مسیر را هموار کنیم.

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش